CLICK HERE FOR THOUSANDS OF FREE BLOGGER TEMPLATES »

Кипър открадна локума от Турция

Локумът вече ще се казва кипърски, а не турски Фото Ройтерс


Островът регистрира сладкото като своя марка в ЕС
Никозия. Всеки турист знае, че като отиде в Турция трябва задължително да опита от местното сладко удоволствие - локума. Но вече, вместо да казва, че е ял "турски локум", ще трябва да споделя с приятели, че е опитал "кипърски локум". Кипър се оказа с по-бързи търговски рефлекси и открадна под носа на южната ни съседка традиционния й сладкиш. Островът регистрира лакомството в ЕС под търговската марка "кипърски локум". Това означава, че занапред в страните от ЕС продуктът ще се продава под това име и за производството му ще е нужно одобрението от земеделското министерство на Кипър, съобщи възмутена турската телевизия СиЕнЕн-Тюрк. Кипърските власти са направили постъпки за регистрация в ЕС още преди месеци, а срокът за възражения е изтекъл на 21 октомври. "Вече спокойно можем да кажем, че локумът е наш", заяви гордо кипърският земеделски министър Фотис Фотиу. И занапред в страните от ЕС традиционното турско лакомство - Turkish delight ще се нарича Cyprus delight. Фотиу заяви, че в ЕС има определени географски стандарти за стоките и че локумът без съмнение е вкус, който идва от Гърция. Кипър държи и рекорда на Гинес за най-голям локум, отбелязва СиЕнЕн-Тюрк. Рекордът е бил отбелязан преди 3 години, когато 35 готвачи са сътворили за 40 часа сладкиш, тежащ 2718 кг. За производството му са били използвани 2,5 т захар, 350 кг мазнина и 150 кг бадеми. Кипър е в конфликт с Турция заради статута на северната част от острова, която само Анкара нарича Турска Република Северен Кипър.

в."Стандар нюз",3.11.2007

Пападопулос: "Турските военни са "врагът" в Кипър"

НИКОЗИЯ, Кипър -- Вечерта във вторник (11 септември) в телевизионно интервю президентът Тасос Пападопулос заяви, че опитите за намиране на решение на кипърския въпрос в рамките на ООН ще продължат. Той призова към единство народа на Кипър и заяви, че турските военни, които нахлуха на острова през 1974 г., са виновни за продължителната криза. "Между нас няма врагове", каза Пападопулос. "Врагът е един: турската окупационна армия. Опонентите на политическата сцена и в изборите са само политически опоненти с различни позиции, а не врагове."

Турското външно министерство публикува изявление, в което се казва, че кипърският лидер не разбира отношенията между двете страни. Говорителят на външното министрество Левент Билман заяви, че присъствието на турските сили на острова се основава на международни спогодби, според които Великобритания, Гърция и Турция са длъжни да гарантират стабилността на Кипър. "Определянето на турските въоръжени сили като враг не допринася за мира", каза Билман. (Търкиш Уикли - 13/09/07; Сабах, Си Ен Ей, Елефтеротипия, Файненшъл Мирър - 12/09/07)

setimes>com,13.09.2007

Срещата между кипърските лидери приключи без видим напредък

Кипърският президент Тасос Пападопулос и лидерът на признатата само от Анкара Севернокипърска турска република Мехмет Али Талят приключиха срещата си днес в Никозия, но изглежда, че не е осъществен напредък по въпроса за обединението на Кипър, съобщи Ройтерс.

"Двамата се споразумяха да продължат контактите посредством ООН и да се срещнат отново, което е удобно", каза специалният представител на ООН в Кипър Майкъл Мьолер.

По думите му двамата лидери са се съгласили, че е необходимо възобновяване на процеса за обединяване на острова. Пападопулос и Талят не направиха изявление за медиите след тричасовата си среща, която е първата за повече от година.

world>actualno>com,05.09.2007/БТА

Спорът за кипърския нефт може да навреди на новите усилия за мир


Кипърският президент Тасос Пападопулос (вляво) и президентът на СКТР Мехмет али Талат ще се срещнат тази седмица. [Фото илюстрация на Southeast European Times]

Турската компания "ТРАО" започна осъществяването на проучвателен проект за турския континентален шелф покрай средиземноморския бряг. [TPAO.gov]

Проучванията за нефт в Кипър предизвикват спорове между Турция и Гърция. [Фото илюстрация на Southeast European Times]

Айхан Шимшек

Признатото от международната общност кипърско правителство наскоро съобщи за търг и прие кандидатури за сондажи за находища на нефт и газ в южната и югозападната част на острова. Турция, която окупира Северен Кипър от 1974 г. насам, заяви, че подобен ход е "неприемлив". Анкара също предупреди международните компании за нефт и газ, че няма да толерира интересите й в Източното Средиземноморие да бъдат накърнени.

Администрацията на кипърските турци също се противопостави на хода на Никозия. "Ние трябва да бъдем партньори - те не могат да използват ресурсите на острова без наше съгласие", заяви президентът на Севернотурската кипърска република (СКТР) Мехмет Али Талат.

Петролните гиганти "Шел", "Ексон" и "БП" се въздържаха от участие в търга. Само три кандидатури бяха представени, едната от компания със седалище в Тексас. Консорциум от три компании от Норвегия, Обединените арабски емирства и Обединеното кралство също кандидатстваха за получаване на права за нефтени сондажи.

Междувременно Турция предприе контрадействие. Държавната компания "Търкиш петролеум корпорейшън" (ТРАО) задейства плановете си за сондажи за находища на нефт и газ отначало в континенталния шелф на Турция покрай средиземноморското крайбрежие. Правителството вече даде лицензи на ТРАО, за да започне оглед на четири от общо 11-те сондажни блока.

Кипърското правителство планира да осъществи проучвания за находища на нефт и газ в област от 70 000 кв. км, която отделя отстрова от Египет и Ливан. Според оценки, областта може да осигурява добив между осем и десет милиарда барела петрол.

Турската страна твърди, че истинската цел на хода на кипърските гърци е да усложни кипърския въпрос, като привлече нови страни към него.
Помолен да коментира кандидатурата на американска компания за участие в търга, Държавния департамент на САЩ заяви, че признатото от международната общност правителство на Кипър има правото да иска офелти за проучване на нефтени находища в собствената си икономическа зона. "Участието на американски компании в подобни инвестиции е бизнес решение", заявиха от Държавния департамент.

Португалия, която в момента е председател на ЕС, също заяви, че кипърското правителство действа според международното право и е възприело съответните конвенции.

Споровете по нефтените права се появиха в особено чувствителен период, когато международната общност се опитва да съживи спрените мирни преговори за Кипър. Под усилен дипломатически натиск, лидерите на кипърските гърци и турци най-накрая се съгласиха миналата седмица да се срещнат на 5 септември, за да възобновят мирните преговори след почти едногодишно прекъсване.

Миналата година през юли кипърският президент Тасос Пападопулос и Талат се споразумяха да започнат преговори на две равнища. Технически комисии трябваше да решават делничните въпроси, докато работни групи трябваше да дискутират съществените проблеми. Постигнат бе несъществен напредък, поради липса на доверие между двете страни. Всяка от страните обвини другата за провала на преговорите.

Впоследствие Пападопулос отхвърли предложения от страна на Талат за нови преговори с твърдението, че не трябва да се срещат просто заради самата среща или заради целите на пъблик рилейшънс.

С наближаващите президентски избори в Кипър, които ще се проведат през февруари обаче, Пападопулос напоследък е склонен да приеме инициативата.

Неотдавнашно проучване, публикувано във всекидневника на кипърските гърци "Политис", показва, че Пападопулос води с рейтинг от 28 %, лек спад в сравнение с рейтинга му през юни. Независимият кандидат Йоанис Касулидес, подкрепен от дясната партия "Демократически сбор" (ДИСИ) е на второ място с 26,8 % - увеличение с 0,6 % в сравнение с миналия месец. Деметрис Кристофиас, ръководител на лявата партия АКЕЛ, получи увеличение на подкрепата за неговата партия от 3,3 пункта или 26,5%.
Пападопулос бе критикуван от Международната кризисна група (МКГ), организация със седалище в Брюксел. Организацията твърди, че трайно решение за Кипър е възможно само при условие, че Кипър има ново ръководство. "Възможност за промяна в гръцки Кипър може да възникне, ако президентските избори през февруари 2008 г. доведат до избирането на президент с по-силна нагласа за обединение, отколкото сегашния хардлайнер, Тасос Пападопулос", се казва в доклад на Групата.

Докладът на МКГ също призовава правителството на кипърските гърци да признаят, че "обединението на острова е възможно само чрез ръководен от ООН двустранен процес" и че властите трябва обяснят този факт на кипърските гърци. "Правителството на Кипър трябва да си определи реалистични политически цели, които допускат компромис с кипърските турци и изискват жертви и от страна на кипърските гърци", се казва в доклада.

Кипър е разделен вече повече от три десетилетия между признатата от международната общност администрация на кипърските гърци на юг и самообявилата се СКТР на север. През 1974 г., аргументирайки се с ролята си като един от гарантите за властта в Кипър, Турция го нападна в отговор на преврат, извършен от група гръцки офицери, настояващи за съюз между Кипър и Гърция. В крайна сметка Турция окупира 37 % от територията на острова.

През 1983 г. властите на кипърските турци основаха СКТР, призната само от Турция.

Управляваната от гърци Република Кипър се присъедини към ЕС през май 2004 г., твърдейки, че представлява острова като цяло. Месец преди това кипърските гърци отхвърлиха спонсорирария от ООН план "Анан" с мнозинство, което бе последното голямо усилие за обединяване на острова. .

В отделен референдум през април 2004 г. кипърските турци гласуваха за плана, който трябваше да бъде одобрен от двете страни, за да може един обединен Кипър да влезе в ЕС. Управляваният от турци северен сектор остава в международна изолация.

SETimes>com,03.09.2007

Лидерите на кипърските гърци и кипърските турци ще се срещнат на 5 септември

НИКОЗИЯ, Кипър -- Президентът Тасос Пападопулос и лидерът на кипърските турци Мехмет Али Талят ще се срещнат на 5 септември, за да обсъдят изпълнението на миналогодишното "Споразумение от 8 юли", което предвижда възобновяване на преговорите между двете страни на разделения остров по по-маловажни въпроси. Срещата бе договорена във вторник (21 август) от съветници и лидери на общностите на кипърските гърци и кипърските турци. Това ще е първата среща между Пападопулос и Талят от повече от 13 месеца.

"Не трябва да очакваме твърде много," каза говорителят на правителството на кипърските гърци Василис Палмас. "Целта ни е да създадем предпоставки и добър климат за изпълнение на юлското споразумение, което бе договорено между ООН и лидерите на двете общности." (Си Ен Ей, AНA-MПA, Сайпръс Мейл - 22/08/07)

Турция и Кипър си размениха обвинения във връзка с оръжия

22/08/2007

АНКАРА, Турция -- Турция обвини Гърция, че тайно е прехвърлила произведени в САЩ оръжия на Кипърската национална гвардия, съобщиха местните медии в понеделник (20 август). Обвинението бе отправено в дипломатическа нота, изпратена до Съединените щати. Според НТВ тези действия на Анкара са в отговор на проекторезолюция на конгреса, в която се казва, че турската армия използва произведени в САЩ оръжия в окупираната северна част на острова. Турция отхвърли тези твърдения. Проекторезолюцията, H. Res. 627, е внесена на 4 август.

Междувременно кипърското правителство отхвърли обвиненията на Турция, че получава американски оръжия от Гърция. "Вместо да се заеме с незабавното изтегляне на окупационните си войски от Кипър, както изискват резюлюциите на ООН, Турция се занимава с призраци," каза кипърският външен министър Ерато Козаку Маркулис във вторник. (Нюз ин, Филелефтерос, Търкиш дейли нюз - 21/08/07; НТВ - 20/08/07)

(Southeast European Times)

Изказвания на кипърския външен министър разгневиха Турция

Турция реагира остро на изказванията на новоназначения кипърски външен министър Ерато Козаку Маркулис, която заяви, че ключът към обединяването на разделения остров е в ръцете на турските военни, а не на политическите лидери на страната. В свое изявление турското външно министерство посочи, че Маркулис няма право да "изказва мнения и да прави оценки" по вътрешни за Турция въпроси, нито да критикува турските въоръжени сили. От своя страна г-жа Маркулис каза, че ще "продължи да говори на езика на истината" по този въпрос.
(SETimes>com,21/08/2007)

Кипър между ЕС и НАТО

Споровете между Турция и ЕС, които пречат на усилията за засилване на сътрудничеството в отбраната, бяха начело в дневния ред на срещите между генералния секретар на НАТО Яп де Хоп Схефер и турски официални представители в Анкара тази седмица, информира setimest.com.

Външният министър Абдула Гюл заяви пред Схефер, че Турция не се противопоставя на подобряването на военните отношения между НАТО и ЕС, но че това трябва да става чрез съществуващите механизми на сътрудничество, а не на нови такива.

Съгласно съществуващото споразумение "Берлин плюс", постигнато през 2002 г., Кипър, който не е член нито на НАТО, нито на "Партньорство за мир", бе изключен от стратегическото сътрудничество между двете организации. Но страната, без северната й част, намираща се под турско управление, неотдавна се присъедини към ЕС и настоява, че трябва да участва заедно с другите нови членки на ЕС, които се присъединиха през 2004 г.

Това е основен проблем за Турция, която не признава кипърската гръцка администрация в южната част на острова. Докато не бъде постигнато цялостно решение на десетилетния кипърски проблем, твърди Анкара, Никозия не трябва да се допуска до масата на преговорите, когато се обсъждат съвместни мисии на ЕС и НАТО.

Турция иска освен това Кипър да престане да блокира нейната кандидатура за асоцииран член на Европейската агенция по отбрана, организация, създадена за подпомагане на европейската оръжейна индустрия.

"Параметрите бяха установени още през 2002 г. Не трябва да очаквате повече гъвкавост по този въпрос от Турция, страна, която има голям принос в НАТО като съюзник", е казал Гюл на Де Хоп Схефер, цитиран от всекидневника "Заман".

Не трябва да се очаква само Турция да проявява гъвкавост. Така както НАТО постъпва в подобни ситуации, и ЕС трябва да намери решение на проблема сам, без да използва като извинение своя механизъм за вземане на решения."

Това може да засегне и плановете за разширяване на сътрудничеството между частите на НАТО и бъдещата полицейска мисия в Косово. Ако планът за статута, който в момента е в Съвета за сигурност на ООН, бъде приет, ЕС ще поеме полицейската мисия в Косово от ООН по-късно тази година. Заплануваното прехвърляне на отговорности засяга 1 500 души, работещи там заедно с 16 000 миротворци от НАТО.

Най-напред обаче трябва да бъде изгладена рамката за бъдещо сътрудничество между НАТО и ЕС в Косово.

Турция е важен участник в операциите на НАТО и ЕС за опазване на мира и стабилността в конфликтните райони по света, в т. ч. и в Афганистан. Миналата седмица обаче Анкара реши да оттегли ангажимента си към ЕС за бъдещи мироподдържащи мисии.

Като член на НАТО Турция по-рано бе обещала да участва с една бригада в "Приоритетна цел 2010", военна цел, заложена в стратегията на ЕС за сигурност и отбрана. Решението на ЕС обаче да регистрира предложената турска бригада като "част от резерва", а не като "действаща част", предизвика недоволството на турските генерали и дипломати, които отдавна се стремят към по-важна роля.

Турция е недоволна и от това, че е изключена от командването и контролните структури на операциите, водени от ЕС, които се провеждат в рамките на сътрудничеството между НАТО и ЕС, въпреки нейния значителен принос.

В Анкара Де Хоп Схефер заяви пред репортери, че преговорите между партньорите ще продължат в конструктивен дух. След това той отпътува за срещата на министрите на отбраната от НАТО в Брюксел.
(news>bg,15.06.2007 г.)

Кипърски турци издадоха пародиен вестник за ЕС

Група кипърски турци публикуваха пародиен вестник като протест заради бавенето на ЕС за отмяната на търговското ембарго, наложено на Севернокипърската турска република, предаде Ройтерс, цитиран от БТА.

Организацията "Благодарим ти, Европейска комисия", която е издала вчера еднократно вестника на английски и турски език, е описала северната част на Кипър като "забравен ъгъл на Европа, засегнат от политически фарс".

Статиите съдържат саркастични елементи. Така например севернокипърското турско летище Ерджан е прекръстено на името на еврокомисаря по разширяването Оли Рен. Или пък се отправя предупреждение, че глобалното затопляне може още повече да раздели острова.

Кипър е разделен от 1974 г. след операция на турската армия в северната част на острова в отговор на държавен преврат на кипърски гръцки националисти, подкрепяни от управлявалата тогава в Атина хунта, които искаха да присъединят острова към Гърция.

Говорител на групата от 20 кипърски турци, публикували вестника заяви, че "са чакали три години ЕС да вдигне икономическата изолация и да започне директна търговия" с тази част на острова.

"Отегчени сме от мудността на ЕС по отношение на Северен Кипър. Искаме да изразим разочарованието си от Европа, след като направи обещания и не успя да изпълни нищо", посочи говорителят.

Хиляда копия на вестника са били изпратени в Европейския парламент и до дипломатическите мисии на острова, отбелязва Ройтерс.

"Надяваме се Европа да разбере посланието. Изпратено е като шега, но е сериозно", допълни говорителят.

Отношенията в Кипър са основният препъни-камък за преговорите на Турция за присъединяване към ЕС и извор на напрежение със съседна Гърция.(evropa>dnevnik>bg,27 април 2007 г.)

Разделеният Кипър:Мамбо в "Клуба на предателите"

Разделеният Кипър:Мамбо в "Клуба на предателите"

Вече няколко дни политици, ръководители на враждуващи групировки и редови граждани на Багдад протестират срещу изграждането на стена около сунитския квартал Адхамия в града. На специална пресконференция в Кайро министър-председателят на Ирак Нури ал Малики заръча строежът да бъде спрян и каза, че има други начини да се противодейства на насилието в града. Новият американски посланик в Ирак Раън Крокър се застъпи за стената, която щяла “да пази, а не да разделя”. Въпреки това САЩ щели да вземат предвид желанието на премиера. Представител на американската армия заяви, че стената била “чисто технически въпрос”, което не се споделя от жителите на квартал Адхамия.

На въпроса дали стените, които разделят градове и хора са само бариери или нещо повече, отговаря кореспондентът на сп. “Шпигел” в Никозия Даниел Щайнфорт, който разказва за невъзможността на хората да преодолеят кипърския конфликт и да съборят стените на разделението.

Кипърската столица Никозия е последната разделена столица в света. Мястото, където се срещат мъжете от турската и от гръцката част на града и където търсят пътища за край на разделението и на омразата, се казва „Клубът на предателите”.
50-годишният грък Андреас Параликис всеки ден прави едно и също. Той доброволно тръгва към вражеската земя, минава покрай охранителните кули, бодливата тел и чувалите с пясък. След това сяда в постлания с чакъл двор на „Бююк хан” – „Голямата гостилница” – и чака приятелите си. Неделя следобед е и Параликис няма нищо против да поспори с трима приятели-кипърски турци. „Защо да уча гръцки,” вика му Хасан Чираклъ, бизнесмен в бял пуловер. „Това е боклучав език.” Параликис слага ръка на рамото му: „За да може и за в бъдеще да лъжеш гръцките си клиенти.” Следва бурен смях и потупване по раменете.
В „Бююк хан” се събират „предателите”. Един път в седмицата те се срещат в бившия османски сарай, приютявал керваните, и сядат на една маса - мъже от турската и от гръцката част на града. Те обсъждат какво могат да направят, за да обединят разделения Кипър. „Зелената линия” – онази 180-километрова граница, охранявана от ООН, която пресича острова и разделя столицата на Никозия и Лефкоза, е във фокуса на вниманието им.

Черен хумор, толерантност и самоирония

„Ние сме предатели, защото сме приятели,” казва Сюлейман Ергючлу, главен редактор на турски вестник в северната част на Кипър. „И защото преследваме старата си цел: да обединим острова.” Тази мечта е толкова далечна, че „Клубът на предателите” е написал за членовете си правила, които да им помогнат да се справят с действителността. „Черен хумор, толерантност и самоирония – това е най-важното”, казва Хасип Ерел, предприемач в дърводобивния бизнес. „Трябва да можем да се смеем на самите себе си.”
Ергючлу е основал „Клуба на предателите” през съдбовната 2004 година, когато на референдум се провали последният мирен план на ООН за обединение на Кипър заради категоричното „не” на гръцкото население. Именно Рауф Денкташ, считаният за непримирим бивш президент на признатата само от Анкара „Северна турска република Кипър” вдигна през 2003 г. бариерите между двете части на острова и хиляди кипърци се втурнаха през границата, едните със сини работнически костюми на юг, другите с пазарски чанти на север.
За плана за обединение на острова, предложен от ООН през 2004-та, гласуваха само кипърските турци. Те искаха най-накрая да освободят страната си от икономическата изолация. Повечето от кипърските гърци отхвърлиха идеята на Кофи Анан, защото се страхуваха за „елинистичния характер” на острова. Така обединението не се състоя, а Кипър стана член на Европейския съюз на 1 май 2004 г. разделен.

Този остров е твърде малък
Когато е бил деветгодишен, Ергючлу е преживял гражданската война, видял е как умират жени и деца от двете националности. Това се е случило през 1963 г. 11 години по-късно той влиза в армията и започва да убива със собствените си ръце, преди Турция да изпрати 35 000 войници, да завземе една трета от острова и така да отбележи разделянето на Кипър. „Не искам децата ми да изживеят всико това отново,” казва Ергючлу. „Този остров е твърде малък. Трябва да намерим начин да живеем заедно, и да бъдем щастливи тук.”
За да не развалят ценното си приятелство, членовете на „Клуба на предателите” спазват още няколко правила: прекалено много история и прекалено много политика са забранени. Ако някой говори повече от 15 секунди по твърде сериозни теми, Ергючлу запява песен. Мамбо! Това значи, че темата трябва да се смени. Политиката отрови сърцата на кипърци, а те искат да се опознаят чрез срещи и контакти.
„Не е толкова лесно да враждуваш с някой, който харесваш,” казва Чираклъ. Приятелят му Параликис коментира само с вдигане на рамене факта, че синът му Мустафа скоро ще започне двегодишната си военна служба на север и ще се учи, на теория, да отстрелва гърци. Собственият му син Димитрис също ще се учи да убива на теория, само че турци, като влезе в армията на юг. И дори когато кипърският грък коментира усмихнат, че сънародниците му скоро ще станат малцинство, тъй като в Турция явно искали да променят демографията на острова и всеки ден изпращали турци от континента, сътрапезниците му се съгласяват с него.
Ергючлу казва, че няма отношение към строго вярващите си братя от Анадола, които презират по-скоро либералния ислям на кипърските турци. Защото на острова религиозните правила не се приемат толкова сериозно. Но Северен Кипър все още зависи от помощта на закрилницата си – всяка година Анкара превежда 350 милиона долара.
Тъй като търговското ембарго на ЕС продължава, кипърските турци могат да правят бизнес само през Турция. Дали това ще се промени, когато Турция отвори пристанища за кипърските гърци, както обеща? Дали в отговор ще бъде отменена изолацията на севърните кипърци? „Най-важното е да се промени манталитетът. Всички трябва да разберат, че гърци и турци са равноправни”, казва Чираклъ. След това Параликис слага мобилния си телефон на масата, който звъни с музика на бузуки, а женски глас пее на гръцки. „Песента се казва Агониа и по-рано танцувахме на нея. На целия остров.”
(e-vestnik,27 Април 2007/сп. Шпигел)