На Средиземноморския остров Кипър в неделя се проведе вторият тур на президентските избори. Победителят Кристофияс е новата надежда за обединение на острова, който е разделен на турска и гръцка част от 1974 година.
По улиците на Никозия и няколко от градовете в южната част на Кипър поддръжници на лявата партия АКЕЛ отбелязаха с шумни тържества и шествия победата на Димитрис Кристофияс. Фотографии на Ернесто Че Гевара както и червени знамена със знака на партията бяха често срещана гледка. Победителят призова своите поддръжници да запазят спокойствие. По думите му победата не принадлежи на АКЕЛ, а на социалистите и на демократическата партия, които подкрепиха кандидатурата му за изборите. Кристофияс е наследник на сегашния президент Тасос Пападопулос, който загуби изборната битка още на първия тур на вота преди седмица. По времето на Пападопулос преговорите за преодоляване на разделението на острова дълбаеха на едно място.
Целта на Кристофияс е отново да привлече вниманието върху преговорите за обединение
Кристофияс залага на общото между кипърските гърци и турци. Неговата партия е единствената, в която има и турски членове. Едно от посланията на новия президент.
"Утре ще обединим нашите сили. Ще действаме заедно за обединението на нашата родина."
Поне на пръв поглед Кристофияс е комунист. Той носи и отличителните за всеки класически комунистически лидер черти. Той е най-голямото от пет деца в семейството му, родителите му са били обикновени работници, следва в Института за социални науки в Москва. Там получава и степен по история. През 1974 година се завръща в Кипър, където започва и политическата му кариера. Три години по-късно по онова време 31 годишният Кристофияс вече е на чело на младежката организация на кипърската комунистическа партия АКЕЛ. След смъртта на партийния лидер той е избран за председател на вярната на Москва партия. В началото той гледа по-скоро скептично на политиката на Перестройка на Горбачов.
Въпреки това Кристофияс не е типичният комунист
Точно както и партията АКЕЛ не е типичната комунистическа партия. За тези, които познават социалната уредба на кипърското общество, е ясно, че социалният подем не е сред приоритетите на партията. Обратното, икономическите кризи никога не са основание за избора на левите. Много от членовете на АКЕЛ са капиталисти в пълния смисъл на думата. А що се отнася до марксистко-ленинистката теория, тя не се приема толкова буквално. Кипърските комунисти са в много по-голяма степен социалдемократи и дори либерали. Много експерти отдават този политически парадокс на обстоятелствата около кипърския въпрос, според други кипърските особености се дължат на изолираността, в която се развива кипърското общество.
На последните избори АКЕЛ подкрепи кандидатурата на лидера на ДИКО Тасос Пападопулос
който е известен с твърдия си курс в политиката. През миналото лято партията обаче взе решение за първи път в историята да издигне свой собствен кандидат. Това решение бе провокирано от ясното осъзнаване на факта, че политиката на коалиционния партньор ДИКО засилва изолацията на Кипър в ЕС и води до окончателното разделяне на острова. Именно подобно развитие се стреми да избегне новият президент Кристофияс.
"В този час ние споделяме една обща идеология - спасението на Кипър и създаването на едно по-справедливо общество. Тази визия ще следваме неотклонно."
След изборната победа на Димитрис Кристофяс очевидно ще се задейства процес на вътрешен диалог на острова. Водачът на турските кипърци Мехмет Али Талат, поздрави победителя и изрази надежда да се срещне с него лично в най-скоро време. Кристофияс благодари на Талат и обясни, че ще се радва на сътрудничество по същество.
„Дойче Веле”, снимки: EPA/KATIA CHRISTODOULOU/БГНЕС
bgnewsroom>com,25.02.2008
Димитрис Кристофияс е новият президент на Кипър
Публикуван от turkofil в понеделник, февруари 25, 2008
Комунист става президент на Кипър
Лидерът на Комунистическата партия на Кипър и председател на парламента ЕКЕЛ Димитрис Христофиас е новият президент на Кипър.
Това показват екзит пул резултатите след края на изборите за държавен глава.
Победата на Христофиас не е изненада след като през изминалата седмица той успя да получи подкрепата на Демократическата партия (Дико), на социалистите от ЕДЕК и на движението на еколозите.
Негов основен опонент е евродепутатът и бивш външен министър Йоанис Касулидис.
По време на предизборната си програма двамата претенденти заложиха на обединението на Острова на Афродита.
Вотът на състоялия се преди седмица първи тур показа, че кипърските гърци са готови да се върнат на масата за преговори и да търсят мирно решение на проблема за разделения остров, който бе и основната тема в предизборните кампании на всички кандидати.
Христофиас и Касулидис са за решаване на проблема в рамките на ООН, но смятат, че все още има възможности за инициативи от страна на кипърските гърци.
Процесът по обединяването на Кипър изпадна в безизходица след 2004 г.,когато лансираният от ООН план за уреждане на проблема бе отхвърлен на референдум от кипърската гръцка страна, но бе подкрепен от кипърските турци.
Впоследствие лидерите на двете общности с посредничеството на ООН постигнаха рамкова договореност през 2006 г. за създаване на двустранни технически комисии и работни групи, които да подготвят почвата за възобновяване на кипърските преговори.
Засега обаче комисиите на практика не са започнали работа.
news>ibox>bg,24.02.2008Публикуван от turkofil в неделя, февруари 24, 2008
Етикети: димитрис христофиас, кипър, комунистическа партия, президент, тюркофил
Надеждите за обединение на разделения остров нарастват след втория вот на 24 февруари
Йоанис Касулидис засега води в надпреварата.
Кипър с нов президент след една седмица
Досегашният държавен глава отпадна още на първия тур
Досегашният титуляр Тасос Пападопулос отпадна още в първия кръг на президентските избори в Кипър миналата неделя. Това открива нови възможности за обединението на острова, коментират осведомителните агенции.Въпреки че е необходимо още едно гласуване идната неделя, за да се определи новият държавен глава на кипърците гърци, първият тур поднесе голяма изненада, изтъква "Дойче веле".
Досегашният президент Тасос Пападопулос отпадна от надпреварата, тъй като с 32 процента се оказа едва на трето място. Най-добре се представиха консервативният бивш външен министър и сегашен евродепутат Йоанис Касулидис (33,54 на сто от гласовете) и лидерът на комунистите Димитрис Христофиас (събрал 33,27 процента). Един от двамата ще бъде новият президент на Кипър.
От решаващо значение за отпадането на Пападопулос бе главната тема на предизборната кампания - преодоляването на разделението на острова. За разлика от досегашния президент, както Касулидис, така и Христофиас искат нови действия за сближение с турския север на Кипър. Христофиас например заяви: "Целта ни е отново да обединим изстрадалия народ на нашата страна, така че кипърските гърци и турци да заживеят в рамките на една двузонална и двукомунална федерация, с гарантирано спазване на човешките им права и свобода. Това е пътят към щастие и благоденствие на всички хора тук."
Досегашният президент Пападопулос се обяви през 2004 г. против плана на тогавашния генерален секретар на ООН Кофи Анан за обединението на острова. На състоялия се тогава референдум повечето гърци - за разлика от турците - застанаха зад своя държавен глава. По онова време Христофиас също подкрепи Пападопулос, макар и с половин уста, но сега промени позицията си. Впрочем изглежда, че не само Христофиас, който има тесни връзки със северната, турска част на Кипър, е променил мнението си, а и повечето кипърски гърци.
Приветствайки думите на Касулидис и Христофиас, водачите на кипърските турци изразяват надежда, че най-сетне ще настъпи раздвижване по кипърския въпрос. Това бе заявено ясно от техния президент Мехмет Али Талят. Така че резултатът от тези президентски избори може да се окаже от магистрално значение за бъдещето на Кипър.
monitor>bg,Брой:3151,Вторник,19 Февруари 2008
Публикуван от turkofil в вторник, февруари 19, 2008